Odzyskiwanie danych co potrzebne wiedzieć.

Odzyskiwanie danych 5 wskazówek dotyczących skutecznego odzyskiwania danych

Bez względu na powód, dla którego potrzebne są usługi odzyskiwania danych, ważne jest, aby mieć przygotowany plan tworzenia kopii zapasowych. Proces ten może być skomplikowany, w zależności od rodzaju systemu plików. Jest to opcja warta rozważenia, jeżeli komputer uległ uszkodzeniu lub pożar zniszczył system plików. Odzyskanie utraconych danych jest jednak nadal możliwe. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących skutecznego odzyskiwania danych. W końcu najgorszym scenariuszem jest utrata całego dysku twardego, dlatego posiadanie planu tworzenia kopii zapasowych jest niezbędne.

Odzyskiwanie danych jest powszechnie stosowanym procesem

Gdy pamięć masowa ulegnie awarii, istnieje wiele sposobów na odzyskanie utraconych informacji. Jednym z nich jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych. Oprogramowanie DR może pomóc w odzyskaniu danych z wielu nośników pamięci i określić najskuteczniejszy sposób ich przywrócenia. Przed rozpoczęciem tego procesu należy koniecznie poznać typ pamięci masowej i rodzaj danych. Należy również wiedzieć, jak często wykonuje się kopie zapasowe danych i jak długo są one potrzebne. Odzyskiwanie danych jest procesem niezbędnym do utrzymania ciągłości działania firmy.

Chociaż utrata danych jest traumatycznym przeżyciem, możliwe jest odzyskanie utraconych plików za pomocą różnych technik. Odzyskiwanie danych to proces przywracania danych, które zostały usunięte, utracone lub uszkodzone. Najczęstszymi przyczynami utraty danych są błędy ludzkie lub złośliwe ataki. Według Biura Komisarza ds. Informacji (Information Commissioner’s Office) dwie trzecie wszystkich przypadków utraty danych wynika z błędów ludzkich. Ludzie mogą przypadkowo usuwać dane lub wysyłać je do niewłaściwych osób. Na szczęście usługi odzyskiwania danych pomagają odzyskać utracone dane.

Gdy dochodzi do awarii mechanicznej, odzyskiwanie danych wymaga innego podejścia. Proces ten wymaga zastosowania środowiska clean room i zatrudnienia mediologów. Specjaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych muszą stosować specjalistyczne oprogramowanie, aby zachować integralność nośników danych. Nie jest to łatwe zadanie. Aby prawidłowo przywrócić dane z tych urządzeń pamięci masowej, niezbędne jest pomieszczenie sterylne. Większość z tych firm korzysta z tych narzędzi na co dzień. Stosują również najnowsze techniki i technologie przywracania danych.

Wymaga planu awaryjnego

Plan tworzenia kopii zapasowych jest istotną częścią procesu odzyskiwania danych. Określa on sposób i czas tworzenia kopii zapasowych danych oraz konkretne działania, które należy podjąć, aby upewnić się, że kopie zapasowe zostały wykonane. Na przykład, jeżeli polityka tworzenia kopii zapasowych wymaga tworzenia kopii przyrostowych, należy je wykonywać regularnie. Różnicowa kopia zapasowa ma mniejsze znaczenie dla działalności firmy i może być przechowywana w mniej dostępnej lokalizacji.

Zakres planu tworzenia kopii zapasowych powinien określać typy danych, których kopie zapasowe organizacja musi tworzyć, częstotliwość ich tworzenia i przyczyny. Na przykład niektóre dane mogą nie wymagać regularnego tworzenia kopii zapasowych, natomiast dane o znaczeniu krytycznym mogą wymagać stałej ochrony. Podczas planowania planu tworzenia kopii zapasowych danych należy udokumentować wszystkie kopie zapasowe i maksymalnie ułatwić zarządzanie nimi. Plan będzie skuteczniejszy, jeśli pracownicy zrozumieją jego znaczenie i będą wiedzieli, jak go wdrożyć.

Plan tworzenia kopii zapasowych jest niezbędny do ochrony danych przed wieloma zagrożeniami. Należą do nich błędy ludzkie, cyberataki, uszkodzenie danych, a nawet klęski żywiołowe. Odpowiednia platforma do tworzenia kopii zapasowych danych umożliwi szybkie przywrócenie danych do poprzedniego punktu w czasie. Może to uratować firmę w przypadku katastrofy. Najlepszą strategią tworzenia kopii zapasowych danych jest strategia ciągła. Dzięki temu, nawet w przypadku utraty danych pierwotnych, będzie można je przywrócić w czasie najbardziej zbliżonym do tego, w którym zostały zapisane.

Zależy to od systemu plików

Dyski twarde z systemem plików mają kilka różnych typów metadanych. Na przykład system Windows NTFS przechowuje informacje o deskryptorach plików po ich usunięciu. Inne systemy plików, takie jak UTF i FAT, wymazują te informacje natychmiast po usunięciu pliku. Te różne systemy plików mają różne szanse na odzyskanie usuniętych danych. Na przykład plik, który został sformatowany i stracił wszystkie informacje, może być nadal możliwy do odzyskania, jeżeli zawiera wszystkie niezbędne metadane.

System plików to główny mechanizm zarządzania danymi na urządzeniu pamięci masowej. Reguluje on sposób przechowywania i alokacji danych na dysku twardym. Określa również sposób postępowania z plikami podczas formatowania urządzenia pamięci masowej. Wiedza o tym, jaki system plików ma komputer, pomoże w wyborze rozwiązania do odzyskiwania danych. Oto typowe rodzaje systemów plików:

Dysk twardy jest podzielony na wiele sektorów, z których każdy zawiera plik. System plików przechowuje dane w uporządkowany sposób i umożliwia ich odzyskiwanie w szerokim zakresie. W szczególności system plików może zawierać metadane dotyczące usuniętego pliku

, który jest nazywany „sierotą” – plik bez żadnych metadanych. Ponieważ informacje te są potrzebne narzędziom do odzyskiwania danych, bardzo ważne jest poznanie systemu partycjonowania dysku. Pomoże to określić, jaki typ systemu plików znajduje się na każdej partycji.

Jest to złożony proces

Jeśli chcesz zrozumieć znaczenie złożonych procesów, musisz zrozumieć, jak działają strumienie i jak wpływają na siebie nawzajem. Strumienie nie działają w izolacji, ale często są częścią większej rzeki. Zrozumienie działania i sygnalizacji strumieni jest jednym ze sposobów wyjaśniania procesów złożonych. Dobrym przykładem tego, jak napisać złożony proces, jest sytuacja, w której trzeba wyjaśnić, jak działa skrzynia biegów w samochodzie. W takim przypadku należy napisać schemat procesu zawierający wszystkie etapy działania skrzyni biegów, łącznie z czasem ich wykonania, oraz opisać związki przyczynowo-skutkowe.

Wymaga specjalistycznego oprogramowania

Istnieje wiele różnych rodzajów odzyskiwania danych, od zwykłych utraconych i skasowanych plików po dane uszkodzone i sformatowane. Usługi odzyskiwania danych są dostępne dla różnych typów nośników pamięci, w tym wewnętrznych i zewnętrznych dysków twardych, dysków półprzewodnikowych, pamięci flash USB i podsystemów RAID. Programy te mogą uratować dane nawet po ich skasowaniu, uszkodzeniu lub sformatowaniu. Poniżej znajduje się krótki przegląd różnych typów usług odzyskiwania danych.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych uzyskuje dostęp do dysku twardego, aby określić, co można z niego odzyskać. Musi mieć również dostęp do samego dysku twardego, nawet jeśli jest on tylko częściowo sprawny. Jest to konieczne, ponieważ systemy operacyjne muszą rozpoznawać partycje i woluminy, aby możliwe było uruchomienie oprogramowania do odzyskiwania danych. Niektóre produkty do odzyskiwania danych nie są nawet zobowiązane do rozpoznawania całego systemu operacyjnego. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać usługę odzyskiwania danych, która rozumie system plików używany przez nośnik danych.

Oprócz odzyskiwania plików, usługi odzyskiwania danych obejmują również odzyskiwanie wiadomości e-mail. Ponieważ wiadomości e-mail są przechowywane w dużych plikach baz danych, odzyskiwanie wszystkich wiadomości e-mail jest normalną czynnością. Jeśli jednak utracisz ważną wiadomość e-mail, będziesz potrzebował specjalnego oprogramowania do jej odzyskania. Mail Recovery to jedno z takich specjalistycznych oprogramowań. Umożliwia ono nie tylko odzyskiwanie ważnych wiadomości e-mail, ale także innych plików, takich jak kontakty i kalendarze.

Jest to proces czasochłonny

Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych, uszkodzonych lub usuniętych danych. Może to być proces tak złożony, jak otwarcie dysku twardego i jego naprawa, lub tak prosty, jak uruchomienie narzędzi programowych w celu usunięcia błędu logicznego. Jego powodzenie zależy od przyczyny utraty danych i stanu systemu komputerowego. W przeszłości ludzie przechowywali dane na zawodnych maszynach, ale technologia uległa poprawie i obecnie proces ten może być znacznie prostszy niż w przeszłości.

Gdy dane zostaną utracone z różnych powodów, ważne jest, aby wiedzieć, co należy odzyskać. W niektórych przypadkach dane produkcyjne mogą być potrzebne natychmiast. Przykładami takich sytuacji są przerwy w dostawie prądu, przypadkowe usunięcie danych i awarie systemu. Usługi odzyskiwania danych są drogie i nie dają 100% gwarancji. W takich przypadkach należy wiedzieć, czy wszystkie dane na dysku twardym są potrzebne do wznowienia pracy.

Outsourcing odzyskiwania danych może być doskonałym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują wysokiego poziomu wsparcia. Outsourcing odzyskiwania danych jest opłacalną alternatywą dla wewnętrznych zespołów IT. Usługi odzyskiwania danych mogą być w dużym stopniu dostosowane do potrzeb klienta, dlatego można wybrać taką, która będzie najlepiej odpowiadać konkretnym potrzebom. Dostawca zarządzanych usług IT będzie dysponował zasobami i wiedzą specjalistyczną umożliwiającymi przywrócenie utraconych danych i może pomóc w ustaleniu planu, który sprawdzi się w konkretnej sytuacji.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]